stránky (nejen) hasičů

VCÚ (6) - Dolní Třešňovec

14.07.2011 16:39

Na dolňotřešňovském fotbalovém hřišti se v sobotu 9. července uskutečnil 19. ročník Zeleného poháru. Panovalo krásné slunečné počasí, foukalo jen mírně z pravé strany, spíše do zad a pořadatelé umístili za terče a na jejich pravou stranu plachtovou bariéru pro co možná nejmenší vliv větru. Na závodech tak padaly výborné časy a jedinou skvrnkou byla opět "zajímavá" funkčnost terčů (především pravého), která byla sice bedlivě kontrolována rozhodčími, ale jen dle množství vypuštěné vody do kbelíku.

Bystřeci evidentně vyhovují brzká startovní čísla, "béčko" šlo druhé s vypůjčeným Janem Matějkou na pravém proudu. Rychlá voda a přesný nástřik zastavil časomíru na hodnotě 20,68 (PP-19,68 - nejrychlejší terč) a znamenal nejrychlejší nástřikový čas v historii VCÚ vyjma "Nekořského zázraku 20,15" Kunčického béčka ze sezony 2009. Pro dnešek to bylo první místo a zisk 20 bodů. Druhé místo obsadili muži Letohradu za osobáček 21,31 a vrátili se zpět do průběžného vedení. Třetí příčku bral Lanšperk za 21,56 a čtvrté místo získali po velice nenápadném pokuse muži z Nekoře za 21,75. Náš pokus byl držen strojníkem "pod kontrolou" a vyrovnaný nástřik zastavil časomíru na hodnotě 22,48 a znamenal 5. příčku a naše letošní maximum. Pokus průběžně vedoucího Bystřeckého "áčka" byl poznamenán nezapojením béčka na rozdělovač, ale kluci pokus dokončili a čas 32,15 bral ještě jeden bodík za 15. místo.

Jestli v kategorii mužů padaly kvalitní časy, v kategorii žen to byly superčasy. Hned první družstvo domácích děvčat prolomilo stávající rekord (22,95) a připsalo si 5 prémiových bodů. To však ještě nikdo netušil, že jejich čas 22,52 bude stačit "pouze" na páté místo. Druhé šly na start vládkyně letošní sezony z Letohradu-Orlice a suverénost jejich pokusu byla neuvěřitelná. Voda proudařkám přesně do zákleku, díra trefená hned prvním proudem a podržená... rozsvítila na časomíře hodnotu 20,12 a znamenala neuvěřitelné pokoření stávajícího rekordu o více než 2,5 vteřiny. Holky si připsaly dalších 17 bodů a nebýt jejich smutného NP z Horního Třešňovce, jejich bilance by byla vskutku impozantní. Tento čas byl nepřekonatelný, ale o pět prémiových bodů se nelítostně bojovalo dál. Jako šestá šla na start děvčata z Turova a vytvořila si krásný osobák 22,22 a potvrdila svou letošní výbornou formu na nástřikové terče. Získala prémii, ale průběžné druhé místo jim nevyrželo dlouho. Hned po nich nastoupil Letohrad-Kunčice a holky si trefily také krásný osobáček 21,93. To stále ale nebylo vše. Jako devátý šel Letohrad a urval pro sebe druhé místo za čas 21,71. Po těchto výkonech šly do závodu Rotnecké holky. Již na základně se proudařky nepatrně zdržely a výstřik v 16,7 byl nad jejich síly. Vzdálenost od terče dělá vteřiny a nástřik z dálky znamenal propastný rozdíl za pokořením rekordu a výsledný čas 28,52 až 9. místo.

V Třešňovci chodí nejlepší ještě finále o pohár starosty a i tam padaly výborné časy. V mužské kategorii již rekord VCÚ 19,44 není kde překonat, ale ve finále by se tak stalo. Zvítězili muži z Letohradu za krásných 18,77. Náš pokus byl zakončen ne zcela přesným nástřikem na levém proudu (PP-17,41!!!), a tak těsným druhým místem za 18,96. Pohár jsme museli oželet, ale osobní rekord jsme si vylepšili o více než dvě vteřiny.

V ženské kategorii se také bylo na co dívat. I když Orlice nenastoupila, Letohrad-Kunčice si svůj osobák ještě zlepšily a za čas 20,95 finále vyhrály. Druhé skončily holky z Letohradu za 21,75, které s vypůjčenou Aďou na levém proudu témře zopakovaly čas ze základního kola.

Liga teď pokračuje před pausou Rotnekem a Českou Třebovou na sklopné terče a po přestávce na těžší válečkové terče na Orlici a v Brandýse.