stránky (nejen) hasičů

VCÚ - Kunčice

31.05.2009 12:10

V sobotu 30. května na Kunčickém hřišti proběhl 2. závod seriálu VCÚ. Tento závod je také součástí Extraligy ČR v požárním útoku, a poskytuje tak družstvům z našeho okresu porovnání s elitou a všem jedinečnou možnost shlédnout opravdu kvalitní útoky. Tradičně nechyběla výborná kuchyně a večer hudební zábava pro oslavy případých úspěchů i nezdarů. Jako první se na výborně připravenou dráhu rozběhlo domácí "áčko" a jejich čas 17,79 stačil i přes prostřik na pravém proudu (LP 17,07) na okresní vítězství (v extralize 9. místo). Prvním dvěma družstvům ze závodů ve Vysokém Mýtě se nedařilo, nenasazená proudnice u Kunčického "béčka" a nedotažená hadice u Bystřece znamenaly nepltané pokusy. Největším překvapením dne byl pokus mužů z Letohradu-Orlice, kteří běželi téměř na konci již na značně deštěm rozmáčené dráze a motivováni ziskem nových dresů bouchli osobák 18,55. Při nezdaru ostatních družstev VCÚ za něj brali druhé okresní místo a 14 bodů. My jsem šli na řadu poslední a vzhledem k vývoji závodu i stavu dráhy jsme zvolili pokus jistoty. Čas 19,62 znamenal 5. místo v okrese (24.v extralize) a cenných 11 bodů do tabulky VCÚ. Třetí místo obsadilo Vysoké Mýto časem 18,96 a poskočilo tak na celkovou druhou příčku. Čtvrtí skončili muži z Lanšperka za čas 19,01. Extraligové vavříny si odvezlo družstvo z Plumlova, které neuvěřitelným sestřikem zastavilo časomíru na hodnotě 16,62. Celá beda se stlačila pod 17s. Druhé místo obsadila Litava za 16,69 a třetí Úherce za 16,75.

Kategorie žen se zúčastnilo pouze 7 extraligových družstev a 8 družstev z našeho okresu, a tak každý platný pokus znamenal jistotu 3 bodů. Družstvo z Letohradu však po nezdaru na pravém proudu pokus nedokončilo, a tak ženy z Turova braly za čas 48,08 dokonce 4 body. Všechny medailové pokusy byly vzhledem k počtu družstev a rozmočené dráze dosti šetřeny. Rotnecké holky běžely z první trojky nejdříve a hodně ušetřený pokus v čase 20,21 znamenal 3. místo, zisk nesmírně důležitých osmi bodů a prolomení prokletí zdejší dráhy. Ale konkurece také neriskovala, a přestože proudařky z Horního Třešňovce nedoběhly až k čáře, trefily terče o chvilku rychleji. Čas 20,03 znamenal 2. místo a udržení průběžného vedení. Jako poslední šla na start děvčata z Dolního Třešňovce a jejich poklidný pokus v čase 19,56 znamenal okresní vítězství. Nejrychlejší ženský pokus dne předvedly Výčapy s časem 18.06 a vyhrály tak první závod extraligy.