stránky (nejen) hasičů

VCÚ - Mladkov

02.08.2009 21:04

Poslední červencovou sobotu se na závodišti v Mladkově uskutečnil další závod VCÚ 2009. Za proměnlivě deštivého počasí se na mokré dráze běhalo ze dvou základen na dva pokusy proti sklopným terčům. Ten kdo si myslel, že v takovýchto podmínkách nebudou padat kvalitní časy, byl již po deseti minutách vyveden z omylu. Družstvo Bystřec A dalo již v prvním pokusu 17,48 a tento čas již žádné jiné družstvo pokořit nedokázalo. Nejblíže se dostaly Kunčice B, které svým druhým pokusem zastavily časomíru na hodnotě 17,68. Třetí skončilo značně improvisované družstvo Kunčického "Áčka", které dalo 17,94. Čtvrtí se umístili muži z Letohradu-Orlice, kteří dali svým zajišťovacím prvním pokusem 18,12. Pátí skončili muži Bystřec B za čas 18,73. Rotnecký první pokus byl zpomalen nabraným vzduchem a čas 19,10 znamenal tak leda jistotu nenulového bodového zisku. Druhý pokus již byla jiná káva, ale výstřik na hranici 17 vteřin byl na pravého proudaře příliš rychlý a nenasazená proudnice znemožnila zlepšení času z prvního kola. Na tři B vládl v Mladkově někdo jiný. Borci z Bystřece A po prvním pokusu mohli riskovat a druhý pokus bouchli natvrdo a výborným sestřikem stanovili novou hranici rekordu ligy na 17,29, čímž si navíc připsali pět prémiových bodů za překonání rekordu. Ve finále na dvě B to kluci "napálili" ještě jednou, ale nezavřený troják zmařil jejich naději na vítězství. To ukořistily Kunčice B za čas 15,35, který by opět posouval hranici rekordu na 2B, ale ve finále neplatí (snad tedy na Lanšperku :-)).

I v ženské kategorii se pokusy "rvaly" naplno. Hned první pokus Rotneckých holek měl výstřiky pod 17 s, ale po neudržení proudnice na pravém proudu se změnil v dosti děsivou podívanou, kde šlo o zdraví. S obrovským štěstím Pája vyvázla z tohoto pokusu "jenom" s červeným krkem od proudu vody a modřinou na čelisti. Velice podobně probíhal také první pokus žen z Horního Třešňovce, kdy tlak vody byl silnější než ruce proudařky :-( Po prvním kole vedla Orlice časem 19,44, ale druhé kolo ještě pořadím značně zamíchalo. Podle vzoru z loňského Mladkova se obě proudařky i po šoku z prvního pokusu postavily na start druhého kola. Zahajoval Rotnek a trefil 19,21, čímž se průběžně ujal vedení, ale jen do pokusu žen z Horního Třeśńovce, které je těsně předběhly časem 19,13. Mašina z Horního Třeśńovce obsadila obě nejvyšší příčky, když ve službách České Rybné dopomohla k času 18,51, což byl nejrychlejší ženský pokus dne. I v ženské kategorii proběhlo finále, ale pouze dvou družstev, protože Česká Rybná se ho nezúčastnila. Oba finálové pokusy se vtěsnaly pod hranici 19 vteřin a byly potvrzením oprávněnosti postavení družstev v tabulce. Nižší hodnota svítila na časomíře po pokusu Červené, kde se proudařky konečně synchronizovaly a vylepšily si svoje osobní maximum na 18,68. A to i přes to, že Pája utrpěla otřes při prvním pokusu a Áďa běžela již pátý pokus toho dopoledne, protože vypomáhala Orlici. Klobouk dolů! Jen doufejme, že hororová tradice prvních pokusů již za rok pokračovat nebude.